korelacja Spearmana

Korelacja Spearmana to analiza pozwalająca korelować ze sobą zmienne na poziomie porządkowym oraz ilościowym nieposiadające rozkładu normalnego. W przypadku wyboru tej analizy wyliczany jest współczynnik rho Spearmana.

Warto pamiętać, że jest to rodzaj korelacji nieparametrycznej, która oparta jest na rangach. Bardzo dobrze spisuje się zatem w przypadku posiadania w bazie danych obserwacji odstających. Jest na nie bardzo mało wrażliwa właśnie ze względu na to, że w pierwszej kolejności każda obserwacja jest rangowana i to właśnie rangi są ze sobą korelowane, a nie wyniki surowe, które wpisaliśmy do bazy danych. Obserwacje odstające nie są już wtedy tak zagrażające.

Poniższa animacja zaczerpnięta z wikipedii pokazuje jak dobrze współczynnik rho Spearmana działa gdy nasze dane są stosunkowo niskiej jakości.

 

Analizę korelacji Spearmana opisujemy i interpretujemy tak jak inne współczynniki. Musimy w opisie wyniku wspomnieć o tym czy istnieje istotny statystycznie związek, jaki ma znak oraz jaką siłę (pisaliśmy o tym pod hasłem korelacje)

Wykorzystywane wzory oraz trochę więcej teorii znajdziecie TUTAJ.