Większość z Was analizy statystyczne wykonuje w programie SPSS … a dokładniej rzecz biorąc w IBM SPSS Statistics. Tak brzmi pełna nazwa tego oprogramowania do analiz statystycznych. Skąd ta nazwa … no skoro go używasz to chyba wiesz, prawda? :D No ok. Żartowałem! SPSS = Statistical Package for the Social Sciences. Mimo, że nazwa wskazuje na jego powszechne wykorzystanie w naukach społecznych to bez wątpienia korzysta z niego ogrom badaczy z dziedziny nauk medycznych, biologiczno-chemicznych lub ekonomicznych i wieeeelu wielu innych. Nie o samym SPSSie jednak jest ten wpis. Informacje o nim znajdziesz w internecie choć z uwagi na bardzo zacieśnioną współpracę między naszą firmą a SPSSem znajdziesz jeszcze sporo treści na jego temat. W bliższej lub dalszej przyszłości. 

Co mam zrobić gdy nie mam SPSSa a muszę zrobić coś “na szybko” w SPSSie?

         Wpis ten popełniłem ponieważ ciągle widzę na grupach studenckich na FB jak piszecie “podeślijcie mi kod licencyjny bo muszę otworzyć bazę danych a nie mogę bez kodu zainstalować SPSSa”, albo “muszę na jutro koniecznie policzyć alfę Cronbacha i test t Studenta dla mojej promotorki żeby zaliczyła mi seminarium a nie mogę zainstalować SPSSa – RATUJCIE!” … iiiii tak dalej iiiiiiiiiiiiiii tak dalej. Tragedii, które rozgrywają się na moich oczach jest ogrom każdego dnia, tygodnia, miesiąca …  

Skąd te nerwy? Po co panika? Dlaczego szlochasz?!! Jest darmowa alternatywa dla SPSSa – do pobrania za darmo, teraz, szybko! Bez licencji! Bez przekierowania na strony porno i/lub łamania prawa!

https://www.gnu.org/software/pspp/

Przedstawiam Wam program, który powinien znać każdy spanikowany student, na którego uczelni pracuje się w SPSSie :) Waży tyle co piórko gołębia, działa szybko, wygląda równie strasznie co prawdziwy SPSS i robi te same czary, choć PSPP to Harry Potter na pierwszym roku w Hogwardzie a SPSS to Dumbledor….. wiesz …. bez podjazdu :) 

Program PSPP pozwoli Ci przetrwać, zrobić podstawę podstaw i nie umrzeć. Jest mocno okrojony względem prawdziwego SPSSa, ale bez problemu ogarnie wszystkie korelacje, zrobi ANOVĘ, testy t Studenta, chi kwadraty, 99% znanych Ci innych testów nieparametrycznych czy analizę regresji a nawet regresję logistyczną czy analizę skupień czyli coś czego wcale nie miałeś/aś na studiach (zapewne)! Sprawdzisz też czy zmienna nie odbiega istotnie statystycznie od rozkładu normalnego lub odnajdziesz obserwacje odstające. OCZYWIŚCIE wszystko w mega okrojonej, uproszczonej, prymitywnej formie!

Jeśli Twoje umiejętności ze sfery IT przekraczają jednak włącznie i wyłącznie komputera to pamiętaj, że PSPP jest darmowym programem w pełni open source’owym i ma rozbudowane opisy swojego działania. Dostępne np. tutaj – https://www.gnu.org/software/pspp/manual/pspp.html

Serio, możesz ogarnąć przy jego użyciu nawet wszystkie analizy do pracy magisterskiej! To oczywiście działanie porównywalne do budowania domu z końskiej kupy w XXI wieku czyli w czasie gdy mamy dostęp do super mieszkań od super deweloperów na super kredyt na SUUUUPER 40 lat … Mimo wszystko deszcz na głowę nie pada i jak rozpalisz ognisko to nawet jest w środku całkiem ciepło. Dlaczego by w takim razie nie spróbować jeśli trzeba szybko i efektywnie schować się przed deszczem i mrozem?