PRZEJRZYSTOŚĆ ORAZ

PROFESJONALIZM

Wykresy, tabele, diagramy. Te elementy prezentacji graficznej nie powinny być przerysowane i kiczowate. Najczęściej nawet nie są kolorowe! Powinny w sposób jasny, klarowny, ale też profesjonalny ilustrować wyniki analiz statystycznych lub relacje między zmiennymi.

Niewłaściwa prezentacja graficzna wyników analiz statystycznych jest w stanie zepsuć nawet najbardziej wyrafinowe obliczenia.

Tabele

Nie każdy wie kiedy stworzyć tabelę, a kiedy opisać całość wyników w tekście. Tym bardziej mało osób wie jak powinna wyglądać poprawnie wykonana tabela. Jakie informacje powinna w sobie zawierać oraz w jakim układzie. Nic dziwnego. W polskiej literaturze nie uczy tego nikt, a w zagranicznej bardzo niewielu autorów. Poznajecie często wiele wytycznych, które są ze sobą sprzeczne i nieprecyzyjne. W tym miejscu nasza wiedza oraz bardzo duże doświadczenie robią różnicę.  My wiemy “co, jak i gdzie”. 

Wykresy, rysunki, ryciny …

No właśnie. Już na etapie samego nazewnictwa często badacze mają niemałe problemy. Stworzenie poprawnego wykresu jest trudne ponieważ dobry wykres zawiera nie mniej i nie więcej informacji tylko dokładnie tyle ile powinien zawierać. W Pogotowiu Statystycznym konstruujemy wykresy posiadające wszystkie niezbędne elementy. Nie kopiujemy ich “żywcem” z takich programów jak SPSS ponieważ jest to najczęściej niezgodne z obowiązującymi standardami. Co najważniejsze, wykresy które od nas otrzymasz będą w pełni edytowalne i estetyczne.

Diagramy

Grafika w postaci diagramu najczęściej występuje jeszcze w rozdziale metodologicznym. Dobrze jest jednak umieścić go w rozdziale z wynikami. Szczególnie jeśli wykonujesz analizy związków pośredniczących jak analizy mediacji. Nanosząc na taki rysunek wyniki kolejnych, przeprowadzonych analiz korelacji lub regresji pozwalasz odbiorcom Twojego dzieła mieć ogólny, podsumowujący ogląd relacji zachodzących między mierzonymi zmiennymi.