CENTRACJA

CENTRACJA

Centracja – proces przekształcania wartości zmiennej na odchylenia od określonego punktu. Tym punktem może być jakakolwiek wybrana wartość, ale zwykle używa się wartości średniej. Aby wycentrować wartości zmiennej należy od każdego wyniku odjąć średnią. Istnieją 2 główne metody centracji:

  • Grand mean centring – oznacza transformację wartości zmiennej przez odjęcie od nich wartości średniej ze wszystkich wyników, np. od wzrostu uczniów szkoły podstawowej odejmujemy średni wzrost wszystkich uczniów tej szkoły.
  • Group mean centring – oznacza transformację wartości zmiennej przez odjęcie od nich wartości średniej z grupy, do której dana zmienna należy, np. od wzrostu uczniów szkoły podstawowej odejmujemy średni wzrost uczniów ich klasy.

Centracja jest jednym z elementów wykonywania analizy moderacji “ręcznie” poprzez wykonywanie szeregu analiz regresji liniowej. Warto pamiętać, ze obecnie dysponujemy szeregiem ułatwień, np dodatkiem do SPSS w postaci makra PROCESS, gdzie nie trzeba ręcznie centrować zmiennej.

 

Konsultacje w naszej firmie są zawsze darmowe. Zadaj nam jakiekolwiek pytanie a odpowiedź uzyskasz najczęściej już po kilku godzinach. 

– KLIKNIJ TUTAJ A STATYSTYKA PRZESTANIE BYĆ DLA CIEBIE PROBLEMEM –

ANALIZA STATYSTYCZNA DO PRACY MAGISTERSKIEJ, STATYSTYKA DO DOKTORATU, OPRACOWANIE WYNIKÓW BADAŃ

Zajmiemy się dla Ciebie wszystkim czym trzeba. Zobacz co piszą o nas Ci, którzy skorzystali z naszej pomocy https://www.facebook.com/pogotowiestatystyczne/reviews/

Dołącz do kilku tysięcy zadowolonych klientów. 

mail: info@pogotowiestatystyczne.pl 

tel: 501 599 278

 KRÓTKIE TERMINY / KONKURENCYJNE CENY / NAJWYŻSZA JAKOŚĆ