KURTOZA

KURTOZA

Kurtoza – miara koncentracji wyników wokół średniej, czy tez prościej mówiąc – “spłaszczenia” rozkładu. Dodatnia wartość kurtozy (rozkład leptokurtyczny) wskazuje na istnienie wielu wartości bliskiej średniej, natomiast ujemna wartość kurtozy (rozkład platykurtyczny) wskazuje na większe rozproszenie wyników wokół średniej.

W praktyce, kurtoza pozwala nam ocenić na ile precyzyjnie zmierzyliśmy wartość średnią mierzonego konstruktu. Przykładowo, występowanie ujemnej kurtozy przy małej próbie badawczej jest wskazówką, że prawdopodobnie rozkład wartości w populacji jest odwzorowany nieprecyzyjnie, a wyniki testów różnic mogą dawać błędne wyniki, zwiększając prawdopodobieństwo popełnienia błędu II rodzaju. Oczywiście nie jest to jedyna opcja – możliwe, że rozkład cechy w populacji jest platykurtyczny.

 

 

Konsultacje w naszej firmie są zawsze darmowe. Zadaj nam jakiekolwiek pytanie a odpowiedź uzyskasz najczęściej już po kilku godzinach. 

– KLIKNIJ TUTAJ A STATYSTYKA PRZESTANIE BYĆ DLA CIEBIE PROBLEMEM –

ANALIZA STATYSTYCZNA DO PRACY MAGISTERSKIEJ, STATYSTYKA DO DOKTORATU, OPRACOWANIE WYNIKÓW BADAŃ

Zajmiemy się dla Ciebie wszystkim czym trzeba. Zobacz co piszą o nas Ci, którzy skorzystali z naszej pomocy https://www.facebook.com/pogotowiestatystyczne/reviews/

Dołącz do kilku tysięcy zadowolonych klientów. 

mail: info@pogotowiestatystyczne.pl 

tel: 501 599 278

 KRÓTKIE TERMINY / KONKURENCYJNE CENY / NAJWYŻSZA JAKOŚĆ