KURTOZA

KURTOZA

Kurtoza – często określana jako miara “spłaszczenia” lub “wysmukłości” rozkładu. Jest to określenie błędne (Westfall, 2016), ponieważ jej wartość nie jest zależna od tego co dzieje się “na czubku” (tzn. blisko tendencji centralnej) rozkładu, a na jego “ogonie”. Krótko mówiąc, kurtoza jest miarą występowania wartości odstających. Podobnie jak w przypadku skośności, wartość 0 kurtozy wskazuje na kształt zbliżony do normalnego (rozkład mezokurtyczny). Wartości dodatnie kurtozy wskazują na rozkład leptokurtyczny, a im wyższa wartość kurtozy tym więcej pojawia się wartości bliskich skrajnych lub skrajnych. Z kolei ujemne wartości kurtozy (rozkład platykurtyczny) wskazują na brak wartości odstających i większe skupienie wyników wokół średniej. Zazwyczaj przyjmuje się wartości kurtozy Kurt. < |2| lub Kurt. < |3| jako “bezpieczną” wartość dla testów parametrycznych.

Dziękujemy Błażejowi Kochańskiemu za zwrócenie uwagi dot. nieaktualności naszej starej definicji oraz za edycję polskiego wpisu dot. kurtozy na wikipedii.

 

Źródła:
Peter H. WESTFALLKurtosis as Peakedness, 1905 ? 2014. R.I.P., The American statistician, 68 (3), 2014, s. 191?195

 

Konsultacje w naszej firmie są zawsze darmowe. Zadaj nam jakiekolwiek pytanie a odpowiedź uzyskasz najczęściej już po kilku godzinach. 

– KLIKNIJ TUTAJ A STATYSTYKA PRZESTANIE BYĆ DLA CIEBIE PROBLEMEM –

ANALIZA STATYSTYCZNA DO PRACY MAGISTERSKIEJ, STATYSTYKA DO DOKTORATU, OPRACOWANIE WYNIKÓW BADAŃ

Zajmiemy się dla Ciebie wszystkim czym trzeba. Zobacz co piszą o nas Ci, którzy skorzystali z naszej pomocy https://www.facebook.com/pogotowiestatystyczne/reviews/

Dołącz do kilku tysięcy zadowolonych klientów. 

mail: info@pogotowiestatystyczne.pl 

tel: 501 599 278

 KRÓTKIE TERMINY / KONKURENCYJNE CENY / NAJWYŻSZA JAKOŚĆ