OPERACJONALIZACJA

OPERACJONALIZACJA

Operacjonalizacja zmiennych polega na zdefiniowaniu pojęć poprzez odniesienie ich do konkretnych operacji w wyniku których uzyskamy wiedzę o zmiennych.

Innymi słowy dokonując operacjonalizacji decydujemy się w jaki sposób dana zmienna będzie mierzona. Za przykład weźmy taką zmienną jak wytrzymałość fizyczna. Zanim zbadamy wytrzymałość kobiet i mężczyzn oraz testem t Studenta dla prób niezależnych potwierdzimy nasze przypuszczenia, że wytrzymałość kobiet jest mniejsza niż wytrzymałość mężczyzn musimy zdecydować jak będziemy ową wytrzymałość mierzyć. Musimy zoperacjonalizować tą zmienną.  Możemy to zrobić zazwyczaj na wiele różnych sposobów.

Wytrzymałość możemy liczyć jako dystans przebiegnięty w ciągu dwugodzinnego biegu. Możemy wytrzymałość zdefiniować jako ilość zrobionych pompek lub brzuszków. Można też ją mierzyć jako odpowiedź na pytanie “Jak oceniasz swoją wytrzymałość na skali od 0 do 100?”.

Drugim przykładem może być taka zmienna jak otwartość na doświadczenia. Jak zoperacjonalizować tą zmienną? Co zrobić by ją zmierzyć, by określić, że ktoś jest mniej otwarty a ktoś bardziej otwarty? Może zapytać o liczbę kilometrów przemierzonych w podróży (im więcej tym większa otwartość). Może zdefiniować ją jako ilość działań, w które dana osoba zaangażowała się pierwszy raz w życiu? A może w końcu stworzyć jakieś narzędzie psychometryczne (kwestionariusz), które da nam odpowiedź na pytanie o otwartość na doświadczenia?

Konsultacje w naszej firmie są zawsze darmowe. Zadaj nam jakiekolwiek pytanie a odpowiedź uzyskasz najczęściej już po kilku godzinach. 

– KLIKNIJ TUTAJ A STATYSTYKA PRZESTANIE BYĆ DLA CIEBIE PROBLEMEM –

ANALIZA STATYSTYCZNA DO PRACY MAGISTERSKIEJ, STATYSTYKA DO DOKTORATU, OPRACOWANIE WYNIKÓW BADAŃ

Zajmiemy się dla Ciebie wszystkim czym trzeba. Zobacz co piszą o nas Ci, którzy skorzystali z naszej pomocy https://www.facebook.com/pogotowiestatystyczne/reviews/

Dołącz do kilku tysięcy zadowolonych klientów. 

mail: info@pogotowiestatystyczne.pl 

tel: 501 599 278

 KRÓTKIE TERMINY / KONKURENCYJNE CENY / NAJWYŻSZA JAKOŚĆ