STOPNIE SWOBODY

STOPNIE SWOBODY

Stopnie swobody – jeden z najważniejszych parametrów statystycznych za pomocą którego można określić właściwy, przybliżony przedział wartości występujących w populacji, na podstawie wyników z zebranej próby. Wartość p danego testu statystycznego wyliczana jest zawsze na podstawie wartości statystyki testowej dla określonej ilości stopni swobody.

Zrozumienie znaczenia tego pojęcia jest trudne, jednak uproszczając, można powiedzieć, że jest to liczba wartości wyniku, które mogą być oszacowane na podstawie danych. Jak sama nazwa wskazuje – stopnie “swobody” odnoszą się do tego jak “swobodę” mają zebrane wyniki do przyjęcia określonych wartości. W mechanice “stopniami swobody” nazywa się “możliwość wykonania ruchu” i to oddaje również sens tego pojęcia w statystyce. 

Możemy sobie wyobrazić, że mamy 5 kart, które chcemy kolejno uszeregować, a których wartości nie znamy. Przed ich odwróceniem, teoretycznie każda karta może być na jednym z 5 miejsc. Tak samo, losując kolejne karty, nie znamy ich ostatecznego rozmieszczenia w stosunku do rozmieszczenia kart pozostałych. Jednakże, w tym przypadku stopnie swobody nie wynoszą 5, a 4. Dlaczego? Dlatego, że gdy uszeregujemy 4 karty na stole, pozycja karty ostatniej będzie z góry ustalona, na podstawie jej wartości względem wartości pozostałych kart. Innymi słowy – ostatni wynik nie ma już potencjalnej “swobody” w zakresie rozmieszczenia go w stosunku do pozostałych wyników. Dlatego też stopnie swobody wylicza się zwykle jako n-1 lub n-2 (w zależności od ilości zmiennych niezależnych).

 

Konsultacje w naszej firmie są zawsze darmowe. Zadaj nam jakiekolwiek pytanie a odpowiedź uzyskasz najczęściej już po kilku godzinach. 

– KLIKNIJ TUTAJ A STATYSTYKA PRZESTANIE BYĆ DLA CIEBIE PROBLEMEM –

ANALIZA STATYSTYCZNA DO PRACY MAGISTERSKIEJ, STATYSTYKA DO DOKTORATU, OPRACOWANIE WYNIKÓW BADAŃ

Zajmiemy się dla Ciebie wszystkim czym trzeba. Zobacz co piszą o nas Ci, którzy skorzystali z naszej pomocy https://www.facebook.com/pogotowiestatystyczne/reviews/

Dołącz do kilku tysięcy zadowolonych klientów. 

mail: info@pogotowiestatystyczne.pl 

tel: 501 599 278

 KRÓTKIE TERMINY / KONKURENCYJNE CENY / NAJWYŻSZA JAKOŚĆ