Wpis będzie krótki i treściwy choć mógłbym rozwinąć się tutaj niemiłosiernie. Zatem, zapraszam Was do obejrzenia w poniedziałek (17.11.2014) o godz. 22:00 na kanale BBC Knowledge filmu dokumentalnego pt. “Era wielkich obliczeń” (The Age of Big Data). Może dzięki niemu zmienicie trochę podejście do tej jakże znienawidzonej lub co najmniej obcej dla większości studentów dziedziny nauki.

Pamiętajcie, że obecnie żyjemy w świecie cyferek napływających co sekundę z lewa i z prawa. Nowe pomysły, technologie czy realizacje przeróżnych projektów w dużej mierze nie mogą urzeczywistnić się bez wiedzy na temat danych liczbowych i ich obróbki. Niedawno przeczytałem gdzieś, że w chwili obecnej małym problemem jest odnalezienie odpowiedzi na jakieś pytanie. Dostępnych danych jest cała masa. Problemem staje się właśnie postawienie pytania w odpowiedni sposób. Odkrywanie wiedzy z danych (czyli mniej więcej szeroko pojęty DATA MINING) to coś co musi być Wam bliskie. Nie musicie zajmować się statystyką, ale powinniście wiedzieć chociaż na czym polega, jakie daje możliwości i jakie ma ograniczenia. Myślę, że polecany w tym poście film zmieni Wasze spojrzenie na analizę statystyczną. Jeśli nie …. to też dobrze :)

Miejcie jednak ten wpis “z tyłu głowy” przez najbliższe lata. Ja wciąż pamiętam to co przeczytałem ponad 5 lat temu i … choć to strasznie patetyczne … zmieniło moje życie. Słowa wypowiedziane przez głównego ekonomistę Google:

I keep saying the sexy job in the next ten years will be statisticians. People think I’m joking, but who would’ve guessed that computer engineers would’ve been the sexy job of the 1990s?

Hal Varian, The McKinsey Quarterly, January 2009

AHA! Pamiętajcie, że sexy w tym cytacie to nie do końca “seksowny” w naszym rozumieniu tego słowa …  choć w kwestiach damsko-męskich przy wsparciu statystyki zawsze coś można ugrać :)