fbpx

Słownik

START | EDUKACJA | SŁOWNIK | Bradley Elfron (ur. 1938)

Bradley Elfron (ur. 1938)

Bradley Efron to wybitny amerykański statystyk, który urodził się 24 maja 1938 roku. Jest profesorem statystyki oraz profesorem biostatystyki na Uniwersytecie Stanforda. Ukończył California Institute of Technology w roku 1960, a następnie uzyskał doktorat z dziedziny statystyki na Uniwersytecie Stanforda w 1964 roku. Jego prace obejmują różnorodne zagadnienia, jednak największą sławę przyniosły mu badania nad resamplingiem, w tym nad znaną i powszechnie stosowaną metodą bootstrap.

Metoda bootstrap, którą Efron opracował w 1979 roku, to rewolucyjna technika estymacji statystycznej bazująca na resamplingu. Jej celem jest utworzenie nowej próbki danych (tzw. rozkładu bootstrapowego) na podstawie posiadanego zestawu danych empirycznych. Tutaj opisujemy dokładnie jak przebiegają kolejne etapy bootstrapu.

Utworzenie metody bootstrapu było przełomem w dziedzinie statystyki, umożliwiajcym dokładniejsze i bardziej wiarygodne analizy danych, szczególnie w przypadku małych prób. Jedną z ciekawostek jest to, że metoda ta znalazła zastosowanie nie tylko w matematyce i statystyce, ale również w biologii, ekonomii i wielu innych dziedzinach nauki, co podkreśla uniwersalność i praktyczność rozwiązania zaproponowanego przez Efrona.

Choć Elfron znany jest głównie jako twórca bootstrapu, zajmował się on również badaniem i analizowaniem podobieństw i różnic między klasycznymi (częstościowymi) i Bayesowskimi metodami statystycznymi. Jego prace w tym obszarze przyczyniły się do lepszego zrozumienia zalet i wad obu podejść, a także do rozwoju metod, które są kombinacjami statystyki Bayesowskiej i częstościowej.

COFNIJ

wróć do spisu wszystkich pojęć

Podziel się wiedzą

z innymi

Opinie Klientów

Co o nas sądzą?

Współpracowaliśmy

między innymi z:

Nasi partnerzy