fbpx

Słownik

START | EDUKACJA | SŁOWNIK | Biostatystyka

Biostatystyka

Biostatystyka – odłam nauk statystycznych. Jest to interdyscyplinarna dziedzina, która wykorzystuje algorytmy z zakresu matematyki oraz biologii. Biostatystyka jest kluczowa dla rozwoju współczesnej medycyny, farmacji, genetyki i ekologii.

Aby móc zacząć zagłębiać się w biostatystykę, należy być odpowiednio przygotowanym z zakresu matematyki oraz algorytmów analizy danych. Istnieje wiele różnych typów badań, które biostatystycy stosują podczas swojej pracy. Mowa tutaj przede wszystkim o eksperymentach i obserwacjach, pozwalających na zebranie niezwykle wartościowych danych. W biostatystyce wykorzystuje się również na co dzień badania przekrojowe, longitudinalne (podłużne), prospektywne i retrospektywne. Ich celem jest pozyskanie jak najwięcej wiedzy z posiadanych danych, a także zaobserwowanie zachodzących między nimi tendencji. Jest to szczególnie ważne w badaniach prowadzonych nad chorobami dziedzicznymi oraz skutecznością nowych leków.

Biostatystyk podczas swojej pracy pozostaje w stałym kontakcie z klinicystami, czyli lekarzami pracującymi w klinikach. Wraz z nimi przeprowadza m.in. analizy statystyczne w zakresie zdrowia publicznego, epidemiologii. Biostatystyka obejmuje również projektowanie badań medycznych. Dziedzina ta znajduje zastosowanie również w zoologii oraz rolnictwie.

COFNIJ

wróć do spisu wszystkich pojęć

Podziel się wiedzą

z innymi

Opinie Klientów

Co o nas sądzą?

Współpracowaliśmy

między innymi z:

Nasi partnerzy