fbpx

Słownik

START | EDUKACJA | SŁOWNIK | Open science

Open science

Open Science to ruch, który promuje otwarty dostęp do badań naukowych oraz dzielenie się wiedzą i informacjami na temat prowadzonych badań. Jego celem jest umożliwienie współpracy między naukowcami, a także zapewnienie szerszemu gronu odbiorców dostępu do najnowszych osiągnięć naukowych. Open Science stawia również na transparentność procesu badawczego i zachęca do ujawniania danych oraz metodologii badań.

Ważnym elementem ruchu open science w kontekście analizy statystycznej jest prejestracja badań – uprzednie zgłaszanie planów badawczych i hipotez, w celu zapewnienia transparentności i uczciwości w ich przeprowadzaniu. Istotnym jego aspektem jest również dzielenie się bazami danych, na podstawie których wykonywana była analiza statystyczna, co umożliwia jej weryfikację przez innych badaczy.

Dzięki stosowaniu zasad open science możliwe jest niwelowaniu negatywnych zjawisk w nauce takich jak p-hacking (stosowanie nadużyć metodologicznych w celu uzyskania wyników istotnych statystycznie) czy efekt szuflady (ukrywanie wyników, które nie potwierdzają postawionych hipotez).

COFNIJ

wróć do spisu wszystkich pojęć

Podziel się wiedzą

z innymi

Opinie Klientów

Co o nas sądzą?

Współpracowaliśmy

między innymi z:

Nasi partnerzy