fbpx

Słownik

START | EDUKACJA | SŁOWNIK | Efekt szuflady

Efekt szuflady

Efekt szuflady (ang. file drawer effect) to zjawisko polegające na wybiórczości w publikowaniu wyników badań naukowych. Jest ono wynikiem ukrywania przez autorów wyników nieistotnych statystycznie lub odrzucania ich w procesie publikacyjnym przez redaktorów wydawnictw naukowych. Skutkiem efektu szuflady w dłuższej perspektywie czasowej jest zafałszowanie naukowego obrazu rzeczywistości.

Przyczyną efektu szuflady ze strony badaczy jest presja na publikowanie wyników istotnych statystycznie, wynikająca z obaw przed odrzuceniem badań zawierającej wyniki negatywne przez redaktorów czasopism lub błędne traktowanie wyników nieistotnych statystycznie jako nie wartościowych.

Zapobieganie efektowi szuflady możliwe jest dzięki stosowaniu zasad open science (otwartej nauki). Dzięki niemu możliwe jest zachowanie większej transparentności procesu badawczego przy wykorzystaniu m.in. prerejestracji badań.

Efekt szuflady możliwy jest do wykrycia poprzez wykonanie metaanalizy. Dzięki niej możliwe jest przeanalizowanie wartości p uzyskanych w wielu badaniach i analiza rozkładu tych wartości w celu wykrycia ewentualnej jego rozbieżności względem rozkładu oczekiwanego.

Podziel się wiedzą

z innymi

Opinie Klientów

Co o nas sądzą?

Współpracowaliśmy

między innymi z:

Nasi partnerzy