fbpx

Słownik

START | EDUKACJA | SŁOWNIK | Estymacja przedziałowa

Estymacja przedziałowa

Estymacja przedziałowa to metoda statystyczna służąca do szacowania parametru, czyli rzeczywistej wartości w populacji, na podstawie danych zebranych w próbie. Wynikiem tego szacowania nie jest jednak konkretna wartość, tak jak w przypadku estymacji punktowej, ale przedział, między wartościami którego zakłada się, że leży wartość parametru.

Estymacja przedziałowa jest użyteczna, ponieważ daje bardziej elastyczny i realistyczny sposób oceny parametrów populacji w porównaniu do estymacji punktowej, która dostarcza tylko jednej liczby jako oszacowania. Przez uwzględnienie niepewności i błędów próbkowania, estymacja przedziałowa dostarcza bardziej kompleksowego obrazu możliwych wartości parametru.

Estymacja przedziałowa jest podstawowym narzędziem stosowanym we wnioskowaniu statystycznym w podejściu częstościowym (NHST). Na niej opiera się działanie testów statystycznych, które służą do weryfikacji określonych hipotez statystycznych.

Podstawowym pojęciem estymacji przedziałowej jest przedział ufności. Zachęcamy do lektury tego właśnie wpisu, ponieważ zawiera on obszerne i szczegółowe wyjaśnienia dotyczące estymacji przedziałowej, które nie są zawarte w tym tekście.

 

COFNIJ

wróć do spisu wszystkich pojęć

Podziel się wiedzą

z innymi

Opinie Klientów

Co o nas sądzą?

Współpracowaliśmy

między innymi z:

Nasi partnerzy