fbpx

Słownik

START | EDUKACJA | SŁOWNIK | Pytanie niekierunkowe

Pytanie niekierunkowe

Pytanie niekierunkowe to takie pytanie badawcze, które dotyczy istnienie danego efektu (np. związku lub różnicy), ale bez postulowania jego konkretnego kierunku. Przykładowo pytaniem niekierunkowym jest „Czy dzieci i dorośli różnią się między sobą pod względem stopnia kreatywności?”. Z kolei pytaniem kierunkowym byłoby „Czy dzieci są bardziej kreatywne od dorosłych”, ponieważ wskazuje ono na to w której grupie nasilenie cechy miałoby być wyższe.

Pytanie niekierunkowe ma charakter eksploracyjny, to znaczy stawiane jest wtedy gdy badacz ma intuicje dotyczące danego zagadnienia, jednak nie mają one konkretnego umocowania w teorii i wynikach badań innych autorów. W związku tym badacz nie jest w stanie określić charakteru (kierunku) danego efektu, stąd stawia pytanie badawcze niekierunkowe.

Na podstawie pytań badawczych tworzy się zwykle odpowiadające im hipotezy. Do pytań niekierunkowych tworzy się analogiczne hipotezy niekierunkowe. Więcej na temat tych zagadnień przeczytasz w tym wpisie blogowym.

 

Źródła:

  • Bedyńska, S., Cypryańska, M. (2012). Statystyczny drogowskaz 1. Praktyczne wprowadzenie do wnioskowania statystycznego
  • Brzeziński, J. (2019). Metodologia badań psychologicznych, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
  • Francuz, P., Mackiewicz, R. (2007). Liczby nie wiedzą skąd pochodzą. Przewodnik po metodologii i statystyce nie tylko dla psychologów, Lublin: Katolicki Uniwersytet Lubelski.
COFNIJ

wróć do spisu wszystkich pojęć

Podziel się wiedzą

z innymi

Opinie Klientów

Co o nas sądzą?

Współpracowaliśmy

między innymi z:

Nasi partnerzy