fbpx

Słownik

START | EDUKACJA | SŁOWNIK | Regresja logistyczna

Regresja logistyczna

Regresja logistyczna [ang. logistic regression] – jedna z metod regresji przynależąca do klasy Ogólnych Modeli Liniowych, wykorzystywana w sytuacjach, w których zmienna zależna mierzona jest na skali nominalnej (zazwyczaj jest to zmienna dychotomiczna), natomiast zmienne niezależne mogą być mierzone na skalach nominalnych, porządkowych (w obu przypadkach wymagane jest rekodowanie do wartości binarnych) lub ilościowych.

W przypadku regresji logistycznej, w przeciwieństwie do regresji liniowej, celem nie jest przewidzenie wartości zmiennej zależnej na podstawie wykorzystanych predyktorów, ale przewidzenia prawdopodobieństwa na wystąpienia jakiegoś zdarzenia.

Przykład problematyki badawczej:

Grupa biznesowych analityków danych chcę sprawdzić, czy na podstawie cech osobowości z teorii Wielkiej Piątki (zmienne niezależne) można przewidzieć prawdopodobieństwo wyboru koloru lodówki, czarnej lub białej (zmienna zależna). Przykładowy wynik mógłby pokazać, że u osób silnie ekstrawertywnych rośnie prawdopodobieństwo wyboru lodówki w kolorze białym.

 

Źródła:
Field, A. (2017). Discovering statistics using IBM SPSS Statistics ed. 5th. Sage
Bruce, P., & Bruce, A. (2017). Practical statistics for data scientists: 50 essential concepts. ” O’Reilly Media, Inc.”
https://en.wikipedia.org/wiki/Logistic_regression

COFNIJ

wróć do spisu wszystkich pojęć

Podziel się wiedzą

z innymi

Opinie Klientów

Co o nas sądzą?

Współpracowaliśmy

między innymi z:

Nasi partnerzy