fbpx

Słownik

START | EDUKACJA | SŁOWNIK | Wariancja międzygrupowa

Wariancja międzygrupowa

Wariancja międzygrupowa to miara rozproszenia wartości średnich pomiędzy różnymi grupami na podstawie której możemy określić jak duże są różnice między wartościami średnimi w poszczególnych grupach. Jest to pojęcie związane m.in. z analizą wariancji (ANOVA).

W przypadku testu ANOVA, jeśli stosunek wariancji międzygrupowej do wariancji wewnątrzgrupowej (miary rozproszenia wartości średnich w obrębie każdej grupy) jest wysoki, sugeruje to występowanie znaczących różnic między porównywanymi grupami. Oczywiście dla takiego wyniku oblicza się również odpowiednią wartość prawdopodobieństwa (wartość p), aby na tej podstawie ocenić czy wynik jest “istotny statystycznie”.

Technicznie rzecz biorąc, aby obliczyć wariancję międzygrupową należy najpierw obliczyć średnią wariancje dla każdej grupy z osobna oraz ogólną średnią dla całej próby. Następnie oblicza się różnice pomiędzy średnią wartością poszczególnych grup a ogólną średnią. Wariancja międzygrupowa jest sumą tych różnic podniesionych do kwadratu i podzielonych przez liczę stopni swobody ( w tym przypadku liczbę grup minus jeden).

COFNIJ

wróć do spisu wszystkich pojęć

Podziel się wiedzą

z innymi

Opinie Klientów

Co o nas sądzą?

Współpracowaliśmy

między innymi z:

Nasi partnerzy