KORELACJA SPEARMANA

KORELACJA SPEARMANA

Korelacja Spearmana to analiza pozwalająca korelować ze sobą zmienne na skali porządkowej oraz ilościowym nieposiadające rozkładu normalnego

Warto pamiętać, że jest to rodzaj korelacji nieparametrycznej, która oparta jest na rangach. Bardzo dobrze spisuje się zatem w przypadku posiadania w bazie danych obserwacji odstających. Jest na nie bardzo mało wrażliwa właśnie ze względu na to, że w pierwszej kolejności każda obserwacja jest rangowana i to właśnie rangi są ze sobą korelowane, a nie wyniki surowe, które wpisaliśmy do bazy danych. Obserwacje odstające nie są już wtedy tak zagrażające.

Poniższa animacja zaczerpnięta z wikipedii pokazuje jak dobrze współczynnik rho Spearmana działa gdy nasze dane są stosunkowo niskiej jakości.

 

Analizę korelacji Spearmana opisujemy i interpretujemy tak jak inne współczynniki. Musimy w opisie wyniku wspomnieć o tym czy istnieje istotny statystycznie związek, jaki ma znak oraz jaką siłę (pisaliśmy o tym pod hasłem korelacje)

Wykorzystywane wzory oraz trochę więcej teorii znajdziecie TUTAJ.

Konsultacje w naszej firmie są zawsze darmowe. Zadaj nam jakiekolwiek pytanie a odpowiedź uzyskasz najczęściej już po kilku godzinach. 

– KLIKNIJ TUTAJ A STATYSTYKA PRZESTANIE BYĆ DLA CIEBIE PROBLEMEM –

ANALIZA STATYSTYCZNA DO PRACY MAGISTERSKIEJ, STATYSTYKA DO DOKTORATU, OPRACOWANIE WYNIKÓW BADAŃ

Zajmiemy się dla Ciebie wszystkim czym trzeba. Zobacz co piszą o nas Ci, którzy skorzystali z naszej pomocy https://www.facebook.com/pogotowiestatystyczne/reviews/

Dołącz do kilku tysięcy zadowolonych klientów. 

mail: info@pogotowiestatystyczne.pl 

tel: 501 599 278

 KRÓTKIE TERMINY / KONKURENCYJNE CENY / NAJWYŻSZA JAKOŚĆ