fbpx

Słownik

START | EDUKACJA | SŁOWNIK | William Gosset (1876 – 1937)

William Gosset (1876 – 1937)

William Sealy Gosset był angielskim statystykiem, chemikiem i piwowarem żyjącym w latach 1876 – 1937. Opracował rozkład t Studenta oraz test statystyczny t Studenta, co stawia go w roli jednego z pionierów statystycznej weryfikacji hipotez opartej o testy statystyczne.

Gosset w trakcie swojej kariery zawodowej pracował głównie dla firmy browarniczej Guinness w Dublinie. W pracy tej zajmował się trudnościami związanymi z małymi próbkami danych – problemem powszechnym w eksperymentalnych badaniach piwa. Jego badania doprowadziły go do wniosku, że stosując zasady prawdopodobieństwa można dokonywać szacowania nasilenia określonych zjawisk w populacji jedynie na podstawie danych pochodzących z pojedynczej próbki danych, co jest podejściem alternatywnym w stosunku do czasochłonnego i kosztownego badania dużej ilości takich próbek.

Odkrycia Gosseta doprowadziły go do opracowania testu statystycznego t Studenta, nazywanym tak na cześć pseudonimu “Student”, pod którym Gosset publikował swoje prace (aby zachować anonimowość ze względu na swoją pracę w Guinnessie). Test ten (w swojej wersji przeznaczonej do porównywania prób niezależnych) pozwala na porównanie średnich dwóch grup, kiedy mamy do czynienia z małymi próbkami danych, liczącymi nawet kilka / kilkanaście obserwacji. Test t Studenta stał się jednym z podstawowych narzędzi w analizie statystycznej, używanym w różnorodnych dziedzinach – od biologii, przez ekonomię, aż po nauki społeczne.

COFNIJ

wróć do spisu wszystkich pojęć

Podziel się wiedzą

z innymi

Opinie Klientów

Co o nas sądzą?

Współpracowaliśmy

między innymi z:

Nasi partnerzy