fbpx

Słownik

START | EDUKACJA | SŁOWNIK | Test t Studenta

Test t Studenta

Test t Studenta jest metodą statystyczną służącą do porównania dwóch średnich między sobą jeśli znamy liczbę badanych osób, średnią arytmetyczną oraz wartość odchylenia standardowego lub wariancji.

Jest to jeden z mniej skomplikowanych i bardzo często wykorzystywanych testów statystycznych używanych do weryfikacji hipotez. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się czy dwie różne średnie są różne niechcący (w wyniku przypadku) czy są różne istotnie statystycznie (np. z uwagi na naszą manipulację eksperymentalna).

Test t Studenta opisujemy dokładniej dla jego każdej, najczęściej wykorzystywanej wersji:

1. test t Studenta dla jednej próby

2. test t Studenta dla prób niezależnych

3. test t Studenta dla prób zależnych

W tym miejscu pozwolimy sobie jedynie dokonać małego historycznego wtrącenia. Wierzymy, że wiedza zakotwiczona gdzieś w “osoboczasoprzestrzeni” będzie łatwiej przyswajalna, a w rezultacie bez problemu wykorzystywana w przyszłości.

Zapewne zastanawialiście się lub będziecie się zastanawiać dlaczego ten test to test Studenta? Czy to specjalny test dla studentów i nikogo więcej? No niestety nie 🙂   Na pomysł takiego testu wpadł William Gosset a posłużył on do stworzenia najlepszego browaru ever ever  (w zależności od gustów) – piwa GUINNESS. Browary zatrudniły go tak jak zatrudniały innych wybitnie zdolnych studentów z Oxfordu lub Cambridge.  On jednak dokonał przełomowego odkrycia dotyczącego dodawania idealnej ilości kolonii drożdży do fermentującego jęczmienia. Gosset chciał jednak podzielić się swoim matematycznym odkryciem z resztą świata na co niestety nie otrzymał zgody zarządu firmy.  W tym momencie bardzo przydatna okazała się znajomość z Karlem Pearsonem, który pozwolił Gossetowi opublikować artykuł w czasopismie Biometrika założonym przez niego w 1901 roku.  Z uwagi na deklarację nadzwyczajnej poufności wobec Guinnessa William Gosset zaczął publikować jako Student.

Poniżej znajduje się radosny portret oraz jedna z pierwszych publikacji Gosseta.

William Gosset (STUDENT)

 

Grafika oraz kilka informacji pochodzi ze strony www.scepticemia.com

Podziel się wiedzą

z innymi

Opinie Klientów

Co o nas sądzą?

Współpracowaliśmy

między innymi z:

Nasi partnerzy