fbpx

Słownik

START | EDUKACJA | SŁOWNIK | Rozstęp

Rozstęp

Rozstęp to najprostsza miara rozrzutu. Jest to różnica między największą a najmniejszą wartością obranej cechy statystycznej w konkretnym zbiorze.

Warto pamiętać o tym, że rozstęp jest bardzo nieprecyzyjną. Opiera się ona bowiem na zaledwie dwóch wartościach zbioru. Pozostałe natomiast – nawet wtedy, gdy jest ich bardzo dużo – nie mają żadnego wpływu na wielkość rozstępu. Miara ta jest jednak w pełni dopuszczalna w celu analizy ilościowej takich wartości zmiennych, jak wiek ankietowanych osób lub uzyskiwane przez nie dochody.

Zastosowanie rozstępu można przedstawić na przykładzie. Dwie klasy pisały ten sam egzamin. Maksymalna liczba punktów do zdobycia wynosiła 100. Po sprawdzeniu egzaminów okazało się, że:

  • 1. najwyższy wynik w klasie A wynosił 94 punkty, a najniższy – 10
  • 2. najwyższy wynik w klasie B wynosił 82 punkty, a najniższy – 19

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że klasie A poszło lepiej. Jednak w celu precyzyjniejszego określenia wyników, postanowiono obliczyć rozstęp. Od najwyższych wyników odjęto więc te najniższe.

Klasa A: 94 – 10 = 84
Klasa B: 82 – 19 = 63

Jak widać, rozstęp między wynikami jest niższy w przypadku klasy B. Oznacza to więc, że prawdopodobnie jej uczniowie poradzili sobie lepiej z egzaminem.

COFNIJ

wróć do spisu wszystkich pojęć

Podziel się wiedzą

z innymi

Opinie Klientów

Co o nas sądzą?

Współpracowaliśmy

między innymi z:

Nasi partnerzy