Słownik

START | EDUKACJA | SŁOWNIK | Dominanta (modalna, moda)

Dominanta (modalna, moda)

Dominanta często jest również nazywana modą, wartością modalną lub najczęstszą. Jest to wartość, która pojawia się najczęściej w danym zbiorze. Dominantę często określa się w sytuacjach, gdy niemożliwe jest wyliczenie średniej arytmetycznej lub mediany. Dzieje się tak np. w sytuacjach, gdy wartości zmiennej obserwowanej nie są liczbowe, lecz opisowe.

Dla przykładu: załóżmy, że musimy wytypować dominantę zbioru różnych bombek choinkowych. Przed sobą mamy 21 czerwonych, 37 niebieskich, 5 zielonych i 16 białych ozdób. W tym przypadku dominantę stanowią niebieskie bombki. Ze względu na opisowy charakter wartości zmiennej obserwowanej, nie jesteśmy w stanie obliczyć średniej arytmetycznej lub mediany. Możemy jednak zaobserwować najczęściej pojawiającą się wartość, czyli właśnie dominanty.

Podczas typowania dominanty w wartościach liczbowych, warto mieć na uwadze fakt, że może nią być więcej niż jedna wartość. Przykładowo w zbiorze {1, 3, 3, 5, 7, 8, 8, 9} znajdują się aż dwie dominanty. Są to 3 i 8, ponieważ w tym konkretnym zestawie wartości pojawiają się częściej, niż wszystkie pozostałe.

Podziel się wiedzą

z innymi

Opinie Klientów

Co o nas sądzą?

Współpracowaliśmy

między innymi z:

Nasi partnerzy