TEST T STUDENTA

TEST T STUDENTA

Test t Studenta jest metodą statystyczną służącą do porównania dwóch średnich między sobą jeśli znamy liczbę badanych osób, średnią arytmetyczną oraz wartość odchylenia standardowego lub wariancji.

 

Jest to jeden z mniej skomplikowanych i bardzo często wykorzystywanych testów statystycznych używanych do weryfikacji hipotez. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się czy dwie różne średnie są różne niechcący (w wyniku przypadku) czy są różne istotnie statystycznie (np. z uwagi na naszą manipulację eksperymentalna).

Test t Studenta opisujemy dokładniej dla jego każdej, najczęściej wykorzystywanej wersji:

1. test t Studenta dla jednej próby

2. test t Studenta dla prób niezależnych

3. test t Studenta dla prób zależnych

W tym miejscu pozwolimy sobie jedynie dokonać małego historycznego wtrącenia. Wierzymy, że wiedza zakotwiczona gdzieś w “osoboczasoprzestrzeni” będzie łatwiej przyswajalna, a w rezultacie bez problemu wykorzystywana w przyszłości.

Zapewne zastanawialiście się lub będziecie się zastanawiać dlaczego ten test to test Studenta? Czy to specjalny test dla studentów i nikogo więcej? No niestety nie :)   Na pomysł takiego testu wpadł William Gosset a posłużył on do stworzenia najlepszego browaru ever ever  (w zależności od gustów) – piwa GUINNESS. Browary zatrudniły go tak jak zatrudniały innych wybitnie zdolnych studentów z Oxfordu lub Cambridge.  On jednak dokonał przełomowego odkrycia dotyczącego dodawania idealnej ilości kolonii drożdży do fermentującego jęczmienia. Gosset chciał jednak podzielić się swoim matematycznym odkryciem z resztą świata na co niestety nie otrzymał zgody zarządu firmy.  W tym momencie bardzo przydatna okazała się znajomość z Karlem Pearsonem, który pozwolił Gossetowi opublikować artykuł w czasopismie Biometrika założonym przez niego w 1901 roku.  Z uwagi na deklarację nadzwyczajnej poufności wobec Guinnessa William Gosset zaczął publikować jako Student.

Poniżej znajduje się radosny portret oraz jedna z pierwszych publikacji Gosseta.

William Gosset (STUDENT)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Grafika oraz kilka informacji pochodzi ze strony www.scepticemia.com

Konsultacje w naszej firmie są zawsze darmowe. Zadaj nam jakiekolwiek pytanie a odpowiedź uzyskasz najczęściej już po kilku godzinach. 

– KLIKNIJ TUTAJ A STATYSTYKA PRZESTANIE BYĆ DLA CIEBIE PROBLEMEM –

ANALIZA STATYSTYCZNA DO PRACY MAGISTERSKIEJ, STATYSTYKA DO DOKTORATU, OPRACOWANIE WYNIKÓW BADAŃ

Zajmiemy się dla Ciebie wszystkim czym trzeba. Zobacz co piszą o nas Ci, którzy skorzystali z naszej pomocy https://www.facebook.com/pogotowiestatystyczne/reviews/

Dołącz do kilku tysięcy zadowolonych klientów. 

mail: info@pogotowiestatystyczne.pl 

tel: 501 599 278

 KRÓTKIE TERMINY / KONKURENCYJNE CENY / NAJWYŻSZA JAKOŚĆ