Słownik

START | EDUKACJA | SŁOWNIK | R (język programowania)

R (język programowania)

R – a właściwie GNU R – to język programowania, a także środowisko obliczeniowe i graficzne. Znajduje on bardzo duże zastosowanie w pracach statystycznych – nie tylko dzięki licznym funkcjom, ale też możliwości bezpłatnego pobrania ze strony dewelopera. Przy pomocy języka R można przeprowadzać zaawansowane obliczenia, a także tworzyć wykresy i wizualizacje, które znacznie ułatwią odczytanie uzyskanych wyników. Wykorzystuje się go również do tzw. machine learning. Polega ono na uczeniu komputerów różnych algorytmów i wykorzystywania danych w taki sposób, aby móc zastąpić człowieka przy wykonywaniu różnych czasochłonnych zadań.

Chociaż R coraz częściej wypierany jest przez Python, z pewnością świetnie sprawdza się w poszczególnych branżach. Mowa tutaj m.in. o ekonomii (zwłaszcza analiza biznesowa) i marketingu. Język ten pozwala bowiem na bardzo dokładną eksplorację danych (tzw. data mining), czyli pozyskiwanie wiedzy z pozornie mało istotnych informacji. R to również podstawowe narzędzie obliczeniowe, które stosuje się w biostatystyce. Używa się go powszechnie do przeprowadzania analiz w badaniach klinicznych, które pomagają określić skuteczność stosowania danego produktu leczniczego. R jest coraz częściej wykorzystywany w polskiej nauce i poświęca się mu kolejne wykłady na studiach statystycznych.

Język oprogramowania R jest również wykorzystywany przez takie konglomeraty i korporacje, jak Meta Platforms (Facebook, What’sApp, Instagram), LinkedIn Corporation, Shell lub Ford. Dzięki niemu możliwe jest tworzenie zaawansowanych analiz danych, co następnie przekłada się na skuteczniejsze kierowanie reklam do konkretnych użytkowników. Program działa na licencji Open Source, co umożliwia tworzenie różnych rozszerzeń dodających nowe funkcje.

Podziel się wiedzą

z innymi

Opinie Klientów

Co o nas sądzą?

Współpracowaliśmy

między innymi z:

Nasi partnerzy