fbpx

Słownik

START | EDUKACJA | SŁOWNIK | SPSS

SPSS

SPSS to jedno z najdłużej rozwijanych oprogramowań do statystycznej analizy danych. Jego pierwsza wersja powstała w 1968 roku. Pełna nazwa oprogramowania brzmi Statistical Package for the Social Sciences, jednak nie jest już ona powszechnie używana. Program jest płatny, a jego cena jest uzależniona od tego, z ilu modułów chce korzystać użytkownik. W Polsce program SPPS dystrybuowany jest przez firmę Predictive Solutions w ramach pakietu PS Imago Pro.

SPSS jest powszechnie wykorzystywane w badaniach rynku i opinii. Dzięki zaawansowanym narzędziom analitycznym, znajduje również zastosowanie w biostatystyce i psychometrii. Praca z oprogramowaniem jest bardzo prosta – posiada ono czytelny interfejs, zrozumiały nawet dla osób, które dopiero zaczynają studia statystyczne. SPPS oferuje zaawansowane analizy statystyczne, a także szeroką bibliotekę algorytmów uczenia maszynowego. Dzięki nim oprogramowanie może być również używane podczas zagłębiania baz big data. SPPS posiada kreatory graficzne, umożliwiające tworzenie wykresów i wizualizacji.

Oprogramowanie SPSS posiada funkcję integracji z językami używanymi w środowisku open source, np. Pyhton lub R. Dzięki temu użytkownik może całkowicie dostosować oprogramowanie pod swoje preferencje oraz oczekiwania. Dla przykładu, moduł Forecasting dodaje narzędzia niezbędne do przeprowadzenia zaawansowanej analizy szeregów czasowych. Natomiast Neural Networks służy do wyszukiwania ukrytych wzorców w danych i zależności między zmiennymi.

COFNIJ

wróć do spisu wszystkich pojęć

Podziel się wiedzą

z innymi

Opinie Klientów

Co o nas sądzą?

Współpracowaliśmy

między innymi z:

Nasi partnerzy